farma na losenici      

 

 FARMA NA LOSENICI

Mlsné kozy

Na kozy jsme slyšeli hodně protichůdných názorů – od těch, že jsou to naprosto nemožná a nevyzpytatelná zvířata až po názor, že když přijdete kozám na chuť, je to láska na celý život. A také jsme slyšeli, že se stačí na kozu ráno špatně podívat, a večer je po ní. No, ode všeho trocha – to je asi pravda, avšak u nás to pozitivní určitě převládá. Nemáme na dvorku žádná více přítulná a empatická zvířata, než jsou kozičky.

Během roku 2014 jsme původní stádečko 3 koz rozšířili na 10 madame a nevím, zda jsme u tohoto čísla skončili. Chováme kozy především na mléko, tedy dojné kozy, převládají mezi nimi podílové anglonubijské kozičky, které jsme posháněli prakticky po celých Čechách. Kdo to zkusil, ví, že dát dohromady slušné stádo není úplně jednoduché a chce to trochu práce. Výsledek však stojí za to. Zdá se, že jsme sesbírali hezká, mladá a zdravá zvířata, s dobrou perspektivou.

V kozím stádě panuje velmi přísná hierarchie mezi jednotlivými zvířaty, což se projevuje hlavně při krmení. Jakmile si kozy jednou vybojují své místo na slunci, jen velmi neochotně se svého postavení vzdávají. Samozřejmě největší otloukánek je vždy nejmenší kozička ve stádě.

V roce 2014 jsme vychovali také 3 kozlíky z vlastního chovu.

V zimě kozy nikdy nepohrdnou smrkovými větévkami, zřejmě jim jehličí dává silice, které potřebují.

Jak je vidět, kozám neškodí ani zimní vycházky ve sněhu. Daleko hůře snášejí, když je bláto, protože mají geneticky zabudován instinkt, že vlhkým místům, často plným parazitů, se mají vyhýbat.

Ve stádě je Vikina, Agáta, Bibi, Sisi, Cecilka, Xeňa, Roxy, Doxy, Réza a kozlík Matějíček (ten černý, malý, uprostřed). Kupodivu kozičky na svá jména slyší.

Koukejte, jak jsem krásná-heč… !?!

Chudák nejmenší koza Réza, je nejen odstrkována ostatními, ale ještě i farmářka si z ní dělá legraci…

V letošním roce, 2015, plánujeme, že budeme dojit minimálně 6 koz a budeme pokračovat ve výrobě sýrů, jogurtů a kefíru, kteréžto výrobky jsme zkoušeli již vloni a až na výjimky jsme nezaznamenali špatné hodnocení. Dobrá chuť mléka a sýrů, s lehkým nádechem kozinky, je výsledkem hygieny v chovu zdravých zvířat, dostatku pohybu na čistých šumavských pastvinách, každodenní kontroly koziček a čistého ustájení.

K hygienické výrobě sýrů jsme vybudovali samostatnou sýrárnu, umístěnou ve speciálním kontejneru. Vnitřní nerezové vybavení a přísné dodržování hygienických zásad včetně pasterizace mléka je zárukou, že u nás zakoupené sýry (viz faremní produkty) Vám nezpůsobí žádné zdravotní problémy.

© Farma na Losenici, All rights reserved
E-mail: farmanalosenici@seznam.cz
Design: Jan Zivora. Made by Asset Protection s.r.o.